Misóczki Lajos címzetes egyetemi tanári kinevezése

Utolsó módosítás: 2020. április 30.

Az Eszterházy Károly Egyetem Szenátusa 2020. április 29-én címzetes egyetemi tanári címet adományozott a Történelemtudományi Intézet nyugalmazott főiskolai tanárának, dr. Misóczki Lajosnak.

Dr. Misóczki Lajos az egri Pedagógia Főiskolán végezte tanulmányait történelem és magyar szakon 1957-ben, emellett zeneművelődést és filmesztétikát is tanult. 1956-ban részt vett a Főiskola forradalmi eseményeiben, ami miatt a szabadságharc leverése után fizikai bántalmazásban részesült. Tanulmányait befejezve, Gyöngyösön kezdett el dolgozni. 1957 és 1989 között tanított általános iskolásokat, ipari tanulókat és gyöngyösi főiskolai hallgatókat. Kiemelkedően fontos szerepe volt Gyöngyös népművelésének az életében. Több iskolában és a gyöngyösi főiskolán létesített iskolamúzeumot, valamint vezette a gyöngyösi ferences könyvtárat is.

1989-ben került a Történelemtudományi Intézet jogelődjére, a Történelemtudományi Tanszékre, ahol 2001-es nyugdíjba vonulásáig oktatott. Utolsó beosztása főiskolai tanár volt. Kiemelkedő szerepet játszott a hallgatói tehetséggondozásban, a TDK mozgalom egyik legsikeresebb szereplője, felkészítő tanára volt. 118 hallgató TDK dolgozatát konzultálta, közülük 49-en értek el helyezést országos konferenciákon, ketten I. helyen végeztek. Hallgatóinak segítségével folyamatosan rendezett kiállításokat az Eszterházy Károly Főiskolán. 1991-ben gróf Széchenyi István, 1994-ben Kossuth Lajos, 1996-ban a Millecentenárium, 1999-ben a forradalom, nemzeti önvédelem és szabadságharc 150., 2000-ben az államalapítás 1000. évfordulójának állított emléket. Tevékenységének középpontjába a honismeret került. Minden konferencián jelen volt, az Intézet életének emlékekeit rendszerezve gyűjtötte.

1971-ben egyetemi doktori címet kapott az ELTE-n. 1986-ban szerezte meg a történelemtudományok kandidátusa fokozatot. Kutatási témája Heves megye 19-20. századi gazdasága és társadalma, 19-20. századi művelődése, 19-20. századi idegenforgalma. Misóczki Lajos tagja a történelemtudomány összes hazai szakmai szervezetének, valamint elismert képviselője a honismereti kutatói körnek. Publikációs listája – mely még az MTMT előtti – impozáns. 20 monográfiát és tanulmánykötetet, 80 szaktanulmányt, 7 esszét, számos recenziót és hírlapi cikket tartalmaz.

A címzetes egyetemi tanári címhez ezúton is gratulálunk a tanár úrnak!

(Fotó: http://www.gyongyos.hu/kepgaleriak/1135-dr_misoczki_lajos_gyongyos_diszpolgara)