Amit a duális képzésről tudni kell

Utolsó módosítás: 2019. augusztus 03.

A gyakorlatorientált képzésben rejlő lehetőségeket felismerve az Eszterházy Károly Egyetem is évek óta indít duális képzéseket, melyek célja, hogy a hallgatók a felsőoktatási intézményben töltött éveik alatt szakmai tapasztalatra is szert tegyenek úgy, hogy munkájukért fizetést is kapnak.

Az Eszterházy Károly Egyetemen arra törekszünk, hogy minél eredményesebben, és minél több szakon elérhetővé tegyük hallgatóinknak a duális képzési formát, amelyben a mukaerőpiaci igényekhez igazodva nyújtunk a hallgatóknak új lehetőséget a továbbtanulás során. Az egyetem 4 campusán jelenleg 11 alapszakon és 1 mesterszakon választható ez a képzési forma.

A duális képzés keretében az általános műveltséget és a szakelméleti ismereteket közvetítő tárgyak oktatása az egyetemen zajlik, a szakmai képességek fejlesztését viszont már az üzemekben és vállalatoknál végzik. Az így megszerzett elméleti és a szakmai tudás tökéletesen kiegészítik egymást.

Az Eszterházy Károly Egyetem igyekszik folyamatosan bővíteni a partnerintézmények számát. Jelenleg több mint 60 vállalattal áll kapcsolatban, melyek turisztikai, gazdálkodási, informatikai, agrár, valamint természettudományi területen egyaránt tudnak duális képzésben részt vevő hallgatókat fogadni.

A duális képzésben részt vevő hallgatók komoly előnyre tehetnek szert kortársaikkal szemben, ugyanis ők a diploma átvételekor azonos szakon végzett társaiknál jelentősen több, 3,5 éves szakmai gyakorlattal rendelkeznek, ideális esetben pedig már hallgatóként megtalálhatják leendő munkahelyüket.

A duális rendszerű képzés legfontosabb jellemzői:
- a jelentkező az egyetemre és a céghez egyidejűleg adja be jelentkezését;
- a jelentkező a vállalat által szervezett felvételi eljárásban is részt vesz;
- az esetleges sikertelen vállalati felvételi nem befolyásolja a felsőoktatási felvételi eljárás eredményét!

A duális hallgató kétfajta jogviszonnyal rendelkezik:
- hallgatói jogviszonnyal (egyetem-hallgató)
- hallgatói munkaviszony (vállalat-hallgató) – a hallgató tanulmányai megkezdésétől folyamatosan munkaviszonyban áll a gyakorlati hellyel, ami azonban a végzés utáni időszakra nem jelent kötelezettségvállalást.
- A duális hallgatók az egyetemen évente átlagosan 26 hetet, a vállalatnál 22 hetet töltenek, mindezek mellett 4 hét szabadság is jár nekik.
- A duális hallgató a teljes képzési időre hallgatói munkabért kap (havonta legalább a minimálbér 60%-a, ami az oktatási időszakra is jár neki!)

A duális rendszerű képzés előnyei:
- új, gyakorlatorientált tudáskészletet biztosít a hallgatók számára;
- a hallgató a tanulmányi ideje alatt szerez hosszabb idejű szakmai tapasztalatot;
- a hallgatók a teljes képzési idő alatt havi juttatásban (munkabérben) részesülnek;
- a képzések a nemzetgazdaság és a régió adottságaihoz és munkaerő-szükségletéhez igazodnak;
- gyakorlatorientált;
- a gyakorlati helyeken folytatott tevékenység tartalmát az elméleti képzéshez igazítják;
- a gyakorlati helyeken az oktatásba bekapcsolódó mentorok foglalkoznak a hallgatókkal;
- az elméleti és a gyakorlati oktatást végzők szoros kapcsolatban állnak egymással;
- a duális képzésben végzett szakemberek elhelyezkedési lehetőségei lényegesen jobbak – versenyelőnyt biztosítanak!

2019 őszén duális formában is induló szakjaink:
1. Pénzügy és számvitel BA
2. Kereskedelem és marketing BA
3. Gazdálkodási és menedzsment BA
4. Gazdaságinformatikus BSc
5. Turizmus-vendéglátás BA
6. Programtervező informatikus BSc
7. Kertészmérnöki BSc
8. Mezőgazdasági mérnöki BSc
9. Szőlész-borász mérnöki BSc
10. Vidékfejlesztési agrármérnöki BSc
11. Környezettan BSc
12. Geográfus MSc

Böngészd képzési kínálatunkat a felvi.hu-n és ismerkedj meg szakjainkkal részletesebben a felvi.uni-eszterhazy.hu oldalon!

Csatlakozz hozzánk közösségi oldalainkon:
- Facebook: UniEszterházy - EKE

- Instagram: unieszterhazy