Elismerés – oklevél Rainer M. János könyvének

Utolsó módosítás: 2017. június 09.

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése által meghirdetett Szép Magyar Könyv 2016 Verseny tudományos művek, szakkönyvek, felsőoktatási könyvek kategóriájában oklevelet nyert Rainer M. János Az 1956-os magyar forradalom című műve. A díjakat a 88. Ünnepi Könyvhét és 16. Gyermekkönyvnapok nyitónapján adták át a fővárosi Petőfi Irodalmi Múzeumban.

A könyvesbolti forgalomba került (ISBN-számmal ellátott) és magyarországi, valamint határainkon túli magyar nyomdákban előállított könyveket megjelentető kiadók 2016-ban kiadott művei számára hirdetett versenyt a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése nyolc kategóriában. A tudományos művek, szakkönyvek, felsőoktatási könyvek közül öt kötet nyert oklevelet, köztük dr. Rainer M. János egyetemi tanárnak, az Eszterházy Károly Egyetem oktatójának, az 1956-is Intézet vezetőjének tavaly megjelent műve, melynek címe: Az 1956-os magyar forradalom.

Ugyanebben a kategóriában oklevelet kapott még:
- Ádám Veronika: Orvosi biokémia (Semmelweis)
- Daniel Arasse: Leonardo (Typotex),
- Tulassay Tivadar: Klinikai gyermekgyógyászat (Medicina) című kötete és
- Udvarhelyi Erzsébet és Nagy Károly (szerk.): Fejedelemasszonyok és vallásszabadság Erdélyben (Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény) című kiadványa. Utóbbi kötet részesült Áder János köztársasági elnök különdíjában is.

További kategóriák, díjazottak:

Gyermekkönyvek
- Lackfi János Kutyából Szalonna (Gutenberg Kiadó) című kötete
Oklevélben részesült:
- Kenéz Ferenc Esőben könnyen rámtaláltok (Pallas Akadémia),
- Kertész Erzsi Állat KávéZoo (Cerkabella Könyvkiadó),
- Király Levente Van egy kutyánk (Manó Könyvek),
- Kolozsi Angéla Bódog és Szomorilla (Pozsonyi Pagony)
- Lackfi János Élni hogy kell? (Pozsonyi Pagony),
- Lanczkor Gábor Gúfó a fák ünnepén (Csimota)
- Kaláka Nálatok laknak-e állatok? (Central Médiacsoport) című gyerekkönyve.

Ismeretterjesztő kiadványok
Oklevelet nyert
- Czank Lívia Igen! Minden, amit az esküvőről tudnod kell (Corvina)
- Nyáry Krisztián Festői szerelmek (Corvina)
- Thuróczy Gergely A megtalált tragédia - Rejtő Jenő emlékére (Szépmíves Könyvek-Athenaeum) című kötete, és
- az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Propaganda az I. világháborúban című kiadványa, amely egyben megkapta az Antall József Emlékdíjat is.

Szépirodalmi és ifjúsági könyvek
Díjat kapott:
- Dante Isteni színjátékának új fordítása, amelyet Nádasdy Ádám jegyez (Magvető)
- és Edgar Allan Poe The Raven (A holló) című versének angol nyelvű, a Nemzetközi Antikvár Szövetség (ILAB) Budapesten rendezett, 42. kongresszusára megjelent, kispéldányszámú kiadását (Borda Antikvárium).
Oklevélben részesült:
- Kosztolányi Dezső Zsivajgó természet (Kossuth) című kötete,
- a Corvina Kiadó Óda a sörhöz című kiadványa,
- a Móra klassz sorozat, valamint
- Csukás István Évszakom a szerelem (Könyvmolyképző) című kötete, amelyet a Tamás László Emlékdíjjal is jutalmaztak.

Művészeti könyvek és albumok
Díjat kapott:
- a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum Nagas, Birds, Elephants című angol nyelvű kiállítási katalógusa.
Oklevéllel jutalmazták:
- Gellért Katalin Magyar szimbolizmus (Corvina)
- F. Györffy Anna Mosó Masa és barátai (Magvető) című kötetét,
- és a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria két kiadványát,
- a Modigliani és a Picasso - Alakváltozások 1895-1972 című kiállítások katalógusát.

Oklevelet és Orbán Viktor miniszterelnök különdíját is elnyerte Orosz István Az idő látképei (Utisz Bt.) című kötete, Tarlós István főpolgármester különdíját pedig Bartos Erika szerzői kiadásban megjelent, Budapest titkai című könyve kapta.

Bibliofil és speciális kiadványok
Díjat kapott:
- Kelbert Krisztina Képek a szombathelyi zsidóság történetéből (Yellow Design) című kiadványa
Oklevelet nyert:
- a Szent István Társulat Az imaórák liturgiája című sorozata

A 24. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál és az Agóra Veszprém Városi Művelődési Központ látogatóinak szavazatai alapján a közönségdíjat az Arany János balladái Zichy Mihály rajzaival (Kossuth) című kiadvány nyerte.

A verseny zsűrijében a szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) megbízásából E. Csorba Csilla elnökletével Barna Imre, Lafferton Kálmán és Keresztury Tibor, valamint Kurucz Dóra tipográfus, Horváth Ildikó grafikus és Igor Lazin illusztrátor kapott helyet.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) különdíját idén a Toppantós - Legkisebbek mondókás- és verseskönyve (Cirkabella) című gyermekkönyv illusztrációiért Kismarty-Lechner Zita, a Nagas, Birds, Elephants című kiadvány (Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum) tipográfiai megformálásáért Bárd Johanna, valamint a Fejedelemasszonyok és vallásszabadság Erdélyben (Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény) című kiadvány megtervezésért Vári Ágnes kapta. A minisztérium különdíjáról Gyárfás Gábor, Molnár Kálmán és Molnár Gyula grafikusművészek, valamint Szepes Lászlóné művészettörténész döntött.

Rainer M. Jánosnak, és minden djíazottnak gratulálunk!

Forrás:MTI.