Lőrincze Lajos-díjat kapott H. Varga Gyula

Utolsó módosítás: 2017. november 21.

A magyar törvényhozás 1844. november 13-án tette hivatalos nyelvvé a magyart, 2011 óta ezt a napot a magyar nyelv napjaként tartjuk számon. Idén a pesti Vigadó dísztermében az Anyanyelvápolók Szövetsége ünnepi gálával tisztelgett a nevezetes törvény előtt.

A műsor első részében adták át – éppen 25. alkalommal – a Lőrincze Lajos-díjat, melyet a szakértő testület idén H. Varga Gyulának, a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet nyugalmazott tanárának, az Alkalmazott Kommunikációtudományi Kutatócsoport és a Comenius Kommunikációs Kutatócsoport vezetőjének ítélt oda. A laudációt követően a díjazott röviden méltatta Lőrincze Lajos nyelvművelő munkásságát, példaként állította utódai elé anyanyelvünk iránti elkötelezettségét, toleranciáját, vitakultúráját.

H. Varga Gyula (70)

Nyelvész, kommunikációs szakember, az Eszterházy Károly Egyetem frissen nyugalmazott főiskolai tanára (1979–2017), a Bél Mátyás Egyetem (Banská Bystrica) hungarisztika tanszékének volt egyetemi tanára (1998–2010).
Kutatási területe: magyar grammatika, személyközi kommunikáció.
Oktatott tárgyai: nyelvtudomány (magyar nyelvészet, jelentéstan, általános nyelvészet; kommunikáció (személyközi kommunikáció, nyelvi kommunikáció, pedagógiai kommunikáció).
Tudományszervező tevékenysége:
Főbb munkái: Nyelv és kommunikáció (1994, 1998), Bevezetés a magyar nyelv morfológiájába (1999, 2015), Kommunikációs ismeretek (2001), Nyelvhasználat a médiában (2010), Bevezetés a nyelvi kommunikáció tanulmányozásába (2015). Publikációinak a száma jóval száz fölött van. Számos konferencia szervezője, előadója.