Tanítók napja Sárospatakon

Utolsó módosítás: 2019. március 13.

Az állami tanítóképzés idén 150 éves, a felsőfokú tanítóképzés pedig 60 esztendős.

A jeles évszámok nyomán határozott úgy az ország tanítóképző intézményeinek vezetői közössége, hogy Gergely napján az iskolák patrónusa, Nagy Gergely pápa tiszteletére „Tanítók Napja" elnevezésű rendezvényeket szerveznek az ország tanítóképzési helyszínein. A rendezvénysorozathoz csatlakozott a Sárospataki Comenius Campus „Örökség és megújulás" című eseményével, melyet március 12-én tartottak a campus dísztermében.

A Pataki Képző 160. tanévét tavaly ünnepelték, s úgy vélik, a 160 esztendő alatt méltán országos hírűvé vált szellemi örökség ápolása nemcsak szakmai, hanem erkölcsi kötelességük is, emellett azonban a XXI. század kihívásainak megfelelő megújulási lehetőségeket is szem előtt kell tartaniuk. A „Tanítók Napja" előadásait tehát erre a két pillére építették: az országos hírű pataki képzős tanárok emlékének megidézése mellett a tanítói hivatás jelenkori kihívásait, valamint az innováció terén elért „jógyakorlatokat" is bemutatták az előadók.

Dr. Kelemen Judit főigazgató, Dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő, majd Donkó József tankerületi igazgató köszöntőjét követően Kovácsné Dr. Nagy Emese dékán (EKE PK) plenáris előadás formájában mutatta be a közoktatás megújulási lehetőségeit. Ezt követően a Pataki Képző ikonikus pedagógusainak emléke előtt tisztelegtek az előadók: Balogh István ny. főisk. docens a 160 esztendő alatt Patakon működő alkotó rajztanárok munkásságát mutatta be kisfilm formájában, Feróné Komolay Anikó ny. főisk. docens Ködöböcz József, a tanítók tanítója alakját idézte meg személyes emlékei által, Tamás Erzsébet gyémántdiplomás tanítónő pedig valamennyi képzős tanárára emlékezett összefoglaló előadásában. Id. Sipos György 50 esztendős munkásságát Kőszegi Ferenc mesteroktató mutatta be, Gonda Sándorné főigazgató-helyettes gazdag életútját pedig Szegediné Gonda Zsófia, a Sárospataki II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola igazgatóhelyettese vetítette elénk. Kötetlen beszélgetéssel zárult a tartalmas szakmai program.

Hír: Sárospataki Comenius Campus, Főigazgatói Hivatal
Fotó: Sasi Gábor